InformacjePolska

Wojna o maszty 5G. Mieszkańcy się buntują

Źródło: telewizja TVS

Śląskie: Bunt przeciwko sieci 5G! Nadajników nie chcą u siebie mieszkańcy Bierunia. Głos zabrał burmistrz, który uspokaja.

Spokój małego miasteczka, zakłócony przez firmę telefonii komórkowej, właściciela działki oraz starostwo powiatowe. Chodzi o pomysł budowy nadajnika 5G w Bieruniu. Wieża nadawcza ma zostać ulokowana na jednej z prywatnych działek, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szkół.  Mieszkańcy stawiają opór. Są bowiem przekonani, że szkodliwe promieniowanie będzie zagrażało ich zdrowiu. Opinie tego typu często są obecne w Internecie.

– Nie zgadzamy się, bo nikt nas nie pytał o to, o możliwość postawienia takiej wieży, jest to na tyle wysoki obiekt, że to zagraża nam tutaj – mówi Tomasz Chyra, mieszkaniec Bierunia.

Mieszkańcy mówią głównie o względach estetycznych, choć oczywiście jasne jest, że kierują się irracjonalnymi opiniami z kręgu teorii spiskowych. Mówią, że Bieruń charakteryzuje niska zabudowa zdominowana przez małe osiedla domów jednorodzinnych. Najwyższą budowlą jest 30. metrowa wieża kościoła, a nadajnik będzie miał 45 metrów – przekonują.

– Niepokoi sam fakt postawienia budowli w centrum miasta, ja nie wiem czy jest drugie miasto w Polsce takie gdzie by w takim małym miasteczku postawić taki 45 metrowy maszt –  zaznacza Jerzy Pastuszka, mieszkaniec Bierunia i inicjator protestu.

W mieście panuje dezinformacja. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie nadajnika generacji 5G, jednak w oficjalnych dokumentach nie pojawiają się informacja, jakoby o taki nadajnik chodziło. Jest jednak jasne, że posiłkują się teoriami spiskowymi wokół rzekomego szkodliwego działania nowej technologii. Naukowcy mają jednak inne zdanie.

– Wyniki, które są i są opublikowane w świecie, są znakomitymi wynikami. Między innymi te pola, powiem Państwu, że służą osobom, które są po udarze mózgu, a także osobom, które maja chorobę Parkinsona  – wyraził zaskakującą opinię prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, wiceprzewodniczący Komitetu Fizyki Medycznej, Radiobiologii i Diagnostyki Obrazowej PAN.

Władze miasta nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie.

Źródło: tvs.pl

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej