Diety

Wrażliwość mózgu na insulinę decyduje, czy schudniemy i gdzie odłoży nam się tłuszcz.

Kobieta, Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Okazuje się, że na utratę wagi w wyniku zmiany stylu życia na zdrowszy oraz na rozkład tłuszczu w organizmie wpływa wrażliwość mózgu na insulinę. Długoterminowe badania prowadzone  Niemieckie Centrum Badań nad Cukrzycą, Centrum Helmholza w Monachium oraz Szpital Uniwersytecki w Tybindze wykazały, że jeśli nasz mózg jest wrażliwy na obecność insuliny, możemy bardziej stracić na wadze, pozbyć się niezdrowego tłuszczu brzusznego i łatwiej utrzymać niską wagę przez lata.

-Osoby o mózgach bardziej wrażliwych na insulinę zyskiwały na stosowaniu diety i ćwiczeń. Znacznie traciły na wadze i pozbywały się tkanki tłuszczowej z brzucha. Nawet gdy przestawały ćwiczyć i stosować dietę, to w czasie kolejnych dziewięciu lat gdy je obserwowaliśmy, przybierały niewiele tłuszczu, mówi doktor Martin Heni ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tybindze, który stał na czele grupy badawczej.

Jeżeli jednak nasz mózg słabo reaguje na insulinę, to początkowo stracimy mniej kilogramów, z czasem ponownie przybierzemy na wadze, a na brzuchu zgromadzimy więcej tkanki tłuszczowej.

Uczestnicy badań na 24 miesiące zmienili styl życia na taki, który sprzyjał zmniejszeniu wagi. Po 9 miesiącach przeciętna osoba, której mózg był wrażliwy na insulinę, straciła na wadze około 4,5 kilogramów, a osoba o niewrażliwym mózgu – około 0,5 kg. Podobnie rzecz się miała z tłuszczem brzusznym. Osoby o bardziej wrażliwych mózgach traciły go więcej w wyniku ćwiczeń i diety bogatej w włókna roślinne, a po przerwaniu zdrowego trybu życia wolniej ponownie go zyskiwały. Tkanka tłuszczowa na brzuchu jest bardzo niekorzystna, gdyż jej obecność jest silnie powiązana z cukrzycą, ryzykiem chorób układu krążenia i nowotworów.

Autorzy w podsumowaniu badań pisza, że ich spostrzeżenia wykraczają poza zakres chorób metabolicznych i wskazują na konieczność opracowania strategii radzenia sobie z opornością ludzkiego mózgu na insulinę.

Kilka lat temu naukowcy z USA dowiedli, że mózg kontroluje wrażliwość na insulinę. Receptory serotoniny obecne na wyspecjalizowanych neuronach w mózgu regulują wrażliwość komórek wątroby na insulinę – informowali na łamach pisma Nature Neuroscience.

Źródło: Genetic Engineering & Biotechnology News, kopalniawiedzy.pl

Podobne artykuły
DietyInformacje

Zacznij dzień od zrobienia najpopularniejszej kawy w czasie pandemii. Ten napój podbija cały świat. Smacznego!

Dalgona coffee to deser, który podbił świat w czasie epidemii. Ludzie dzielą się przepisem na kawe krówkową lub kajmakową w niezliczonych postach na TikToku i Instagramie. Deser narodził się w Korei i opanował cały świat. W smaku przypomina toffi…
Zobacz więcej
Diety

Naukowcy odkryli gen kontrolujący szczupłość.

Naukowcy już wiedzą dlaczego niektórzy ludzie mogą jeść tyle, ile chcą i nadal są szczupli. W badaniu opublikowanym wczasopiśmie Cell, dyrektor Instytutu Nauk Przyrodniczych dr Josef Penninger orazzespół naukowców donieśli oswoim…
Zobacz więcej
DietyInformacje

Powstały lody o smaku gazu łzawiącego. Podczas jedzenia początkowo trudno oddychać. O dziwo, to hit.

Właściciel lodziarni, który z obawy przed represjami pragnął zachować anonimowość, podkreśla, że jego celem było wsparcie prodemokratycznego ruchu. Lody można bowiem kupić w jednym z lokali w Hongkongu, jak donosi Associated Press.
Zobacz więcej