Gospodarka

Wsparcie dla biznesu. Pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym

ŹRODŁO : ADOBE STOCK

Od 800 tys. zł do 5 mln zł może wynosić kwota pożyczki, jaką przedsiębiorcy mogą uzyskać z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym. Okres finansowania, o który mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP o obrotach minimum 4 mln zł rocznie, może wynosić nawet 6 lat. Natomiast okres karencji w spłatach zostanie wydłużony do 15 miesięcy.

– Liczymy na to, że przez 15 miesięcy sytuacja w gospodarce na tyle się ustabilizuje, że przedsiębiorcy odbudują swoje zdolności i swobodnie będą mogli te pożyczki zwrócić – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Pożyczkę przeznaczoną na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym będą mogły wziąć firmy z sektora MŚP, które w 2019 r. uzyskały dodatnie wyniki (pozytywna EBITDA i wynik netto), prowadzące pełną księgowość. Pożyczka będzie oprocentowana zgodnie z obowiązującą stawką WIBOR 1M + marża. Prowizja przygotowawcza będzie wynosiła 0,2 proc. Przy czym nie będą pobierane opłaty za rozpatrzenie wniosku ani za przedterminową spłatę. Zabezpieczeniem pożyczki może być hipoteka na nieruchomości i inne standardowe zabezpieczenia akceptowane przez ARP.

Według informacji Agencji Rozwoju Przemysłu przedsiębiorca starający się o pożyczkę będzie musiał złożyć dokumenty potwierdzające kondycję finansową firmy takie jak: sprawozdania finansowe za lata 2018–2019, informację o zobowiązaniach finansowych bilansowych i pozabilansowych wraz z parametrami ich spłaty. Do wniosku trzeba będzie też dołączyć plan wpływów i wydatków w ciągu najbliższych 12 miesięcy, szczegółowo opisujący przewidywane ograniczenie działalności spowodowane epidemią koronawirusa, pokazujący spadek sprzedaży towarów lub usług, a także prognozę finansową na kolejne lata finansowania. Wymagane będą także dokumenty dotyczące proponowanych zabezpieczeń.

Wszystkie niezbędne informacje na temat pożyczek, a także innych nowych produktów ARP przygotowanych dla firm zmagających się ze skutkami pandemii, dostępne są na stronie www.arp-tarcza.pl.

Artykuł powstały we współpracy z ARP S.A.

Podobne artykuły
GospodarkaŚwiatTurystyka

Nad Adriatykiem trwa walka o turystów. Włosi zjednoczeni

Włoskie miejscowości na 300-kilometrowym wybrzeżu Adriatyku stworzyły jedną drużynę i razem postanowiły walczyć o turystów. Wspólne zaproszenie dla nich wystosowały regiony Wenecja Euganejska, Emilia-Romania i Friuli- Wenecja Julijska. Z…
Zobacz więcej
GospodarkaInformacjePolska

Morska farma wiatrowa na Bałtyku. Baltica 1 z warunkami przyłączenia do sieci

W polskiej części Morza Bałtyckiego powstaną trzy morskie farmy wiatrowe. Inwestycja jest gigantyczna – po uruchomieniu całości maksymalna moc będzie wynosić nawet 3500 MW! Niedawno poinformowano, że Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA wydały…
Zobacz więcej
GospodarkaPolska

Polska "zieloną wyspą" w czasie kryzysu. Przybyło projektów inwestycji zagranicznych

Nastroje inwestorów są najgorsze w historii, inwestycje zagraniczne lecą na łeb na szyję, a u nas projektów przybyło. Wśród krajów, które obroniły się przed COVID-19, mamy ich najwięcej – czytamy w dzisiejszym “Pulsie…
Zobacz więcej