Polska

Wstrząsające wyznanie sędziego Listkiewicza: W wieku 6 lat był molestowany przez księdza a potem przez znanego aktora.

Michal Listkiewicz .Fot.Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

„Jako dziecko byłem molestowany przez księdza i znanego aktora, oba wspomnienia są równie traumatyczne” – wyznał na Twitterze Michał Listkiewicz. Słynny sędzia piłkarski i były prezes PZPN włączył się w dyskusje o pedofilli, które rozgorzały ostatnio w Polsce, najpierw po ukazaniu się na YouTube „Zabawy w chowanego” braci Sekielskich a potem po zapowiedzi środowej emisji w TVP dokumentu „Nic się nie stało” Sylwestra Latkowskiego.

Część komentujących zwraca uwagę na fakt, że film finansowany przez TVP ma premierę blisko produkcji braci Sekielskich co zdaniem sceptycznie nastawionych widzów, ma odwracać uwagę od problemu pedofilii w polskim Kościele. Pod wpisem Latkowskiego rozwinęła się dyskusja dziennikarzy i komentatorów na ten temat.

Na zarzuty Bianki Mikołajewskiej, że „film będzie wykorzystywany przez obrońców pedofilii w Kościele jako argument a u Was biją Murzynów”, a Latkowski robi krzywdę ofiarom „robiąc z nich pałkę w politycznych rozgrywkach PiS i pisowskiej telewizji” odpisał Przemysław Bator pytając, czy sa „lepsi i gorsi pedofile”.

Wtedy do dyskusji dołączył były prezes PZPN Michał Listkiewicz. „A pedofilia wśród celebrytów jest mniej odrażająca? Jako dziecko byłem molestowany przez księdza i znanego aktora, oba wspomnienia są równie traumatyczne mimo że do najgorszego nie doszło” – napisał.

Choć temat jest dla niego trudny, 67-latek opowiedział o tym szerzej na łamach „Super Expressu”.

– Pochodzę z otwartego domu, u nas bardzo chętnie przyjmowało się gości, każdego z otwartymi rękoma. Kto chciał, zostawał dłużej, rodzina była wszystkim przyjazna. I był taki ksiądz, no można powiedzieć, że właśnie przyjaciel domu. Od niego się zaczęło w moim przypadku. Miałem wtedy 6-7 lat, na pewno nie więcej. Obnażał się przy mnie, dotykał mnie w różne miejsca. Straszne. To powoduje niezwykłą traumę i niestety poczucie wstydu…

Jak opowiada dalej w wywiedzie dla SE : ” Mama nawet coś podejrzewała jeśli chodzi o księdza, pytała mnie kilka razy czy wszystko w porządku. Wstydziłem się strasznie, ukrywałem to. Teraz myślę,że to jednak był błąd, powinno się o tym mówić, krzyczeć. Ja nie miałem odwagi. Ale miało to na mnie wpływ. Każdy kto mnie zna, wie, że mimo że jakiś tam sukces w życiu osiągnąłem, to zawsze miałem kompleksy. Myślę, że jednym z powodów było właśnie to molestowanie, którego doświadczyłem. To straszliwie upokarza, obniża poczucie wartości Ale podkreślam: mówiąc to nie chcę zemsty, nie szukam zadośćuczynienia, odszkodowania. Nie mówię tego dlatego, że to był ksiądz, bo w swoim życiu spotkałem też wspaniałych kapłanów, od których wiele się nauczyłem. Ale jest coś przerażającego w tym, że to robią wspomniani przyjaciele domu, gdy czujność rodziców jest niższa. Bo człowiek całe życie słyszy od rodziców: uważaj na ulicy, uważaj na podwórku. A w domu? No to wujek, przychodzi od wielu lat, nikt niczego nie podejrzewa. Najciemniej pod latarnią jak to mówią” – mówi trener.

Zapytany o znanego aktora, o którym wspomina we wpisie na Twitterze, były prezes PZPN odpowiada : “Miałem też nieprzyjemne wspomnienia ze znanym aktorem, też przyjacielem rodziny. On już nie żyje, zresztą później wyszły na jaw te jego zboczenia. Mechanizm był podobny, u nas w mieszkaniu, obmacywanie, dotykanie mnie, obnażanie się. Pamiętam jak kiedyś uciekłem przed tym do łazienki, siedziałem tam bardzo długo… Szczęście w nieszczęściu, że w moim przypadku nie doszło do gwałtów. Nie wiem czy się bali, czy jednak hamowali ze względu na rodziców, czy nie było dostatecznie dobrej okazji… Ale, jak mówię, na pewno miało to wpływ na moje życie.”

Na koniec Michał Listkiewicz apeluje: ” Jeśli ktoś był czy jest krzywdzony, niech nie dusi w sobie tego jak ja, niech o tym mówi głośno. Bo zbyt wiele ludzi zostało złamanych takim zachowaniem innych. Ja z tych zakrętów życiowych wyszedłem. I trzymam kciuki za wszystkich, których coś tak ohydnego spotkało. Żeby też byli sobie w stanie z tym poradzić.

Żródło: Twitter, www.se.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej