GospodarkaPolska

Wszystkie niedziele znowu handlowe?

Warszawa n/z zakupy fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu i parlamentu o pozwolenie na otwarcie sklepów w niedzielę. Pracodawcy chcą, aby zakaz handlu w niedziele został zniesiony na okres trwania pandemii covid-19, a także do 180 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego.

-Zawieszenie zakazu handlu pozwoli ochronić większą liczbę miejsc pracy w handlu i branż ściśle z nim współpracujących, zwiększy sprzedaż oraz poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów – piszą członkowie Rady Przedsiębiorczości.

Zamknięcie centrów handlowych w pierwszej fazie pandemii doprowadziło tysiące firm i ich pracowników do dramatycznej sytuacji. Z dnia na dzień ich miejsc pracy zostały zamknięte, a firmy z każdym dniem traciły przychody. Lepsza sprzedaż w internecie nie pokryła strat. Autorzy apelu wskazują, że jest już pewne, iż wyniki firm handlowych “będą dużo niższe od zakładanych, co boleśnie odczują nie tylko pracownicy, ale cała gospodarka”.

-Każdy impuls, który pozwoli branży handlowej nadrobić straty jest dziś na wagę złota – twierdzą przedstawiciele dziewięciu organizacji wchodzących w skład Rady Przedsiębiorczości apelując o czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Podkreślają przy tym, że “oczywiście ważne jest również zabezpieczenie interesów pracowników”.

Pod apelem do rządu i parlamentu podpisali się szefowie takich organizacji jak m.in: Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorstw Polskich, Konfederacja Lewiatan, Polska Rada Biznesu czy Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej