Polska

Wybory nadzwyczaj bezpieczne

glosowanie w lokalach wyborczych Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Minister zdrowia rozporządzeniem ureguluje zasady bezpieczeństwa w komisjach wyborczych. Ich członkowie w czasie zarządzonych na 28 czerwca wyborów prezydenckich mają otrzymać jednorazowe rękawiczki, półmaski i przyłbice. Ale to nie wszystkie obostrzenia. Pomieszczenia w których znajdą się komisję będą musiały być regularnie wietrzone a znajdujące się w nich sprzęty, w szczególności urny wyborcze oraz stoły – regularnie dezynfekowane.

Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym, ma prowadzić do maksymalnego zniwelowania groźby zakażenia, zarówno w czasie samych wyborów jak i przeprowadzania procedury głosowania korespondencyjnego.

Co tu ukrywać, jeśli projekt rozporządzenia wejdzie w życie, członkowie komisji będę co godzinę zmieniać rękawice ochronne, dostaną też półmaski ochronne standardu filtracji FFP1 w ilości zgodnej z procedurą ich wymiany, przyłbice i oczywiście, z czym już bardzo zżyliśmy się na co dzień – płyn do dezynfekcji. Liczba członków komisji determinować będzie jej powierzchnię, podobnie jak powierzchnia będzie określać liczbę osób, które będą mogły w niej przebywać w celu głosowania. Rygor wydaje się być bardzo rozsądny – 1 osoba na 15m2 powierzchni lokalu. Lokal będzie musiał być wietrzony minimum raz na godzinę przez 10 minut. Członkowie komisji będą siedzieć oddzieleni przestrzenią 1,5 metra, minister zdrowia przewiduje też zainstalowanie barier oddzielających z tworzywa.

Jeśli pomieszczenia wyposażone są w systemy wentylacji, ta ma pracować nieustannie a przed wejściem do komisji musi znajdować się płyn do dezynfekcji rąk. Wszystkie powierzchnie z którymi mogą mieć styczność głosujący i komisja, będą przemywane płynem dezynfekcyjnym minimum co godzinę przez osobę odpowiednio zabezpieczoną.

Wszystkie te obwarowania mają zagwarantować bezpieczeństwo zarówno dla uczestniczących w głosowaniu jak również komisji.

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej