GospodarkaPolska

Z powodu suszy nie zabraknie w Polsce żywności, ale sytuacja jest poważna.

Susza, Igor Smirnow/Gazeta Polska

– Mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy – mniej więcej połowa polskiej żywności jest eksportowana […]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej z powodu suszy, to będzie zmniejszany eksport. Żywności na pewno nie zabraknie, ale sytuacja jest rzeczywiście poważna – mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

– Są jakieś zapowiedzi meteorologiczne, ale niewątpliwie wszyscy patrzymy z ogromnym niepokojem w niebo, bo rzeczywiście ta sytuacja może przełożyć się również na sytuację rolników, na wielkość produkcji – dodał minister.

Ardanowski zaznaczył, że jest bardzo często pytany o to, czy w Polsce po prostu nie zabraknie żywności. – Odpowiadam na podstawie danych statystycznych, nie jakichś moich gdybań. My mamy ogromną ilość żywności, którą eksportujemy – mniej więcej połowa żywności z Polski jest eksportowana […]. Jeżeliby się okazało, że tej żywności byłoby mniej, bo susza obniży zarówno zbiory roślin, które zjadamy, ale również roślin paszowych, to będzie zmniejszany eksport- odpowiedział.

Jan Krzysztof Ardanowski mówił także o wsparciu, jakie rolnicy otrzymują od państwa w obliczu trwającej suszy, ale także pandemii koronawirusa.

– To działania, które mają poprawić sytuację. Po pierwsze – zachować płynność finansową gospodarstw. Dlatego zostały przyspieszone wszystkie możliwe wypłaty dla rolników: i końcówka dopłat bezpośrednich, i za materiał siewny, za paliwo. 91 tys. rolników otrzyma w tym tygodniu zaległe pieniądze z pomocy suszowej. Jest również ogromna akcja kredytowa bardzo tanim kredytem preferencyjnym – mówił minister wyjaśniając, że chodzi o to, żeby gospodarstwa przetrwały nie tylko suszę, ale także trwającą pandemię.

Są sektory, które swoich strat już nie odrobią. To jest i agroturystyka, kwiaciarstwo – utraconych klientów już się nie odrobi. Natomiast produkcja żywności jest w toku – mamy nie tylko pracę na polach, ale również dużą produkcję zwierzęcą – mówił Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę na to, że trwają teraz działania na rzecz skupu interwencyjnego części produktów, ale także mające na celu sprzedaż produkowanej żywności.

Źródło: www.polskieradio24.pl

Podobne artykuły
InformacjePolska

"WAŁA DLA PRZYPAŁA!". Janusz "Siara" Rewiński w 13 sekund miażdży Rafała

W sieci pojawił się filmik z Januszem Rewińskim w roli głównej. Na nim: bardzo jasna deklaracja. Choć nazwisko Trzaskowskiego nie pada ani razu, każdy wie, o kogo chodzi… Zobacz filmik! Na filmiku, jaki krąży w sieci, widzimy Janusza…
Zobacz więcej
InformacjePolskaSport

Znakomity fotoreporter kończy 80 lat

W środę 80 lat kończy Jan Rozmarynowski, znakomity fotoreporter sportowy, świadek wielu sukcesów reprezentantów Polski, przyjaciel największych mistrzów. “Ciepło wspominam dawne lata i podróże” – powiedział jubilat. Urodził się 8…
Zobacz więcej
PolskaTurystyka

Remont drogi do Morskiego Oka. Trakt zamknięty od środy

Z powodu remontu od poniedziałku przynajmniej do środy będzie zamknięty popularny szlak do Morskiego Oka. Turyści będą mogli dojść tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza i dalej kierować się w stronę Doliny Roztoki. Dojście do Morskiego Oka i zejście…
Zobacz więcej