Diety

Zacznij zdrowo jeść Polaku! Chorujemy bo źle się odżywiamy. Dotyczy to już 12 mln. z nas.

Wysoko przetworzone jedzenie, Internet

„Jesteś tym co jesz” – to znana nauka. Niektórzy historycy twierdzą, że zdanie to wypowiedział rzymski filozof Lukrecjusz, inni sugerują, że był to Grek Hipokrates. Wiadomo na pewno, że spopularyzował je dietetyk Victor Lindlahr, który już w 1923 roku napisał, że „90% chorób znanych człowiekowi spowodowanych jest przez tanią, kiepskiej jakości żywność, zatem ” jesteś tym co jesz”.

Tymczasem my Polacy nie bierzemy sobie tego do serca… a tym bardziej do żołądka. 12 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby związane z nieprawidłowym żywieniem. Chociaż mamy na ten temat coraz większą wiedzę, zbilansowanej diety nie ma wśród naszych priorytetów i powinniśmy to zmienić.

– Sposób żywienia powinien być traktowany jako długofalowa inwestycja w nasze zdrowie fizyczne i psychiczne – mówi psycholog społeczny, prof. Janusz Czapiński. Tym bardziej że – jak wynika z nowego raportu Danone „Planeta. Zdrowie. Przyszłość” – ma to ogromne znaczenie nie tylko dla naszej kondycji, lecz również dla stanu środowiska naturalnego.

Z raportu wynika, że kluczowy dla naszego zdrowia jest brak zbilansowanej diety. Mimo rosnącej świadomości na temat żywienia Polacy nie przykładają do tego wystarczającej wagi. Nie traktują posiłków jako ważnych elementów dnia, które muszą zaplanować i wygospodarować na nie czas. Nieprawidłowe żywienie to duży społeczny problem.

Ponad 1/3 Polaków cierpi na różne choroby dietozależne. Nieprawidłowe żywienie powoduje 80 różnych chorób. Przykładowo, tylko niespełna 12 proc. Polek spożywa produkty będące źródłem wapnia, ale problem niedoborów tego pierwiastka dotyczy nie tylko ich, ale także mężczyzn i dzieci. Co istotne, Polacy są też daleko od podium pod względem długości życia w zdrowiu.

– Na przestrzeni kilku ostatnich dekad średnia długość życia Polaków znacząco się wydłużyła. Niestety trend ten został zahamowany w ostatnich latach. Musimy zacząć patrzeć na sposób odżywiania się i aktywność fizyczną jako inwestycję w przyszłość. Wiemy, że właściwe odżywianie przekłada się na znaczące podniesienie komfortu życia – mówi Marek Sumiła specjalista projektu „Planeta. Zdrowie. Przyszłość”.

Z powodu złej diety żyjemy krócej. Jak twierdzą specjaliści skutkiem złego odżywiania (z pominięciem chorobliwej otyłości) może być utrata nawet 14,2 proc. lat przeżytych w zdrowiu. Dlatego też zmiana nawyków żywieniowych powinna być traktowana jako długofalowa inwestycja w zdrowie i przyszłość.

– Związek między dietą i aktywnością fizyczną a naszą kondycją psychiczną jest niezwykle silny. Silniejszy niż związek z ilością pieniędzy, które mamy na koncie, i tym, ile zarabiamy. Jedynym elementem, który może konkurować z dietą, są dobre relacje społeczne. Innymi słowy, istnieje zależność przyczynowo-skutkowa między zmianą diety i poprawą dobrostanu psychicznego – dodaje prof. Janusz Czapiński.

Polacy zdecydowanie zbyt małą wagę przykładają do profilaktyki zdrowotnej. Zamiast zapobiegać, wolą leczyć ewentualne choroby spowodowane złym stylem życia, kiedy te już się pojawią.

– Niestety strategia leczenia jest zdecydowanie częściej wybierana przez Polaków. Nie zważamy na to, co jemy, czy uprawiamy aktywność fizyczną, na to, w jakim żyjemy środowisku. Jeżeli już zachorujemy, po to jest przecież system ochrony zdrowia, żeby pójść do lekarza i zrekompensować te wszystkie braki, które sami w dużej mierze sprowokowaliśmy. Tymczasem druga strategia – zapobiegania – jest, po pierwsze, zdecydowanie tańsza, po drugie, nie obciąża systemu ochrony zdrowia, a jej stosowanie leży tylko w naszej gestii – podsumowuje prof. Janusz Czapiński.

Źródło: Newseria Lifestyle

Podobne artykuły
DietyInformacje

Zacznij dzień od zrobienia najpopularniejszej kawy w czasie pandemii. Ten napój podbija cały świat. Smacznego!

Dalgona coffee to deser, który podbił świat w czasie epidemii. Ludzie dzielą się przepisem na kawe krówkową lub kajmakową w niezliczonych postach na TikToku i Instagramie. Deser narodził się w Korei i opanował cały świat. W smaku przypomina toffi…
Zobacz więcej
Diety

Naukowcy odkryli gen kontrolujący szczupłość.

Naukowcy już wiedzą dlaczego niektórzy ludzie mogą jeść tyle, ile chcą i nadal są szczupli. W badaniu opublikowanym wczasopiśmie Cell, dyrektor Instytutu Nauk Przyrodniczych dr Josef Penninger orazzespół naukowców donieśli oswoim…
Zobacz więcej
DietyInformacje

Powstały lody o smaku gazu łzawiącego. Podczas jedzenia początkowo trudno oddychać. O dziwo, to hit.

Właściciel lodziarni, który z obawy przed represjami pragnął zachować anonimowość, podkreśla, że jego celem było wsparcie prodemokratycznego ruchu. Lody można bowiem kupić w jednym z lokali w Hongkongu, jak donosi Associated Press.
Zobacz więcej