Świat

Furia w USA. W Waszyngtonie zdewastowano i sprofanowano pomnik Kościuszki, podpalono kościół. Miasta opanowali demonstranci.

Pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem w Waszyngtonie został w nocy z niedzieli na poniedziałek zdewastowany. Cokół pomnika polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego zamalowano antyprezydenckimi napisami. Płonie episkopalny kościół św. Jana naprzeciwko Białego Domu. W centrum Waszyngtonu co chwilę słychać było odgłosy strzałów – donosi “Fakt”.

Przed rezydencją prezydenta USA podpalono samochody. Światła zazwyczaj oświetlające w nocy oficjalną rezydencję prezydenta USA zostały wyłączone. 

W stolicy USA trwają protesty w związku ze śmiercią Afroamerykanina George’a Floyda, który zginął w wyniku brutalnej reakcji policji. W trakcie ich trwania sprofanowano także Pomnik II Wojny Światowej położony na Narodowych Błoniach. 

Informacje o tym co się dzieje w amerykańskiej stolicy podał m.in. obecny na miejscu zdarzenia korespondent RMF Paweł Żuchowski. – Pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem zdewastowany. Trudno nazwać ich ludźmi, którzy walczą o swoje prawa, kiedy nie szanują BOHATERA OBOJGA NARODÓW. Stałem, nic nie mogłem robić – napisał na Twitterze. W drugim poście zszokowany dziennikarz dodaje : “Na pomnik również sikano, pluto. Szok”.

W stolicy Stanów Zjednoczonych, podobnie jak w blisko 40 innych miastach w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalne władze wprowadziły godzinę policyjną. W Waszyngtonie obowiązuje ona od 23:00 (5:00 czasu polskiego). Jednak centrum miasta opanowane jest przez demonstrantów.

Polska ambasada w Waszyngtonie zaapelowała na Twitterze, by „unikać przebywania oraz przejeżdżania przez centrum miasta, szczególnie w okolicach Białego Domu i dzielnicy Georgetown”.

W sieci pojawia się coraz więcej nagrań przedstawiających zdewastowane podczas zamieszek amerykańskie miasta i same rozruchy.

Źródło: fakt.pl, RMF FM, TVP Info

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KulturaŚwiat

Dwayne „The Rock” Johnson - oto najlepiej opłacana gwiazda na Instagramie

Aktor znany z filmów akcji Dwayne “The Rock” Johnson, jest obecnie najwyżej opłacaną gwiazdą na Instagramie. Za jeden post sponsorowany zgarnia nawet ponad milion dolarów. WedługHopper HQ –firmy zajmującej się…
Zobacz więcej
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej