Historia

Zamordowano Rotmistrza Pileckiego!

Witold Pilecki, Wikipedia

Tak powinny krzyczeć czerwienią nagłówki gazet w 1948 roku. Ale nie krzyczały. Wówczas przedstawiano prawdziwego patriotę i bohatera jako zdrajcę. 72 lata temu, 25 maja 1948 roku, z wyroku komunistycznych władz został stracony Witold Pilecki, rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej, walczący w powojennym podziemiu niepodległościowym. Dziś w rocznicę jego śmierci obchodzimy, po raz pierwszy, Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Pilecki był więźniem i organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, autorem raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego. Jego heroizm i oddaniu ojczyźnie najlepiej obrazuje fakt, iż sam, na ochotnika, zgłosił się do dowództwa AK z prośbą o możliwość organizowania walki w obozie śmierci. Do obozu Pilecki trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim.Jako więzień numer 4859 był głównym organizatorem konspiracji na terenie Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu. W czasie wojny brał także udział w Powstaniu Warszawskim.

Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Jego ciała do dziś nie odnaleziono. Wyrok skazujący Pileckiego został unieważniony w 1990 r. przez Sąd Najwyższy. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W roku 2013 – awansowany do stopnia pułkownika.

25 maja, w rocznicę egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego, w tym roku po raz pierwszy jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Został on uchwalony 19 września ubiegłego roku przez Parlament Europejski, w rezolucji poświęconej wspólnej europejskiej pamięci. W dokumencie podkreślono, że agresja, jakiej doświadczyła Polska w 1939 roku miała podwójne oblicze – zarówno ze strony hitlerowskich Niemiec, jak i stalinowskiej Rosji. Oddając hołd polskiemu bohaterowi walki z obu reżimami totalitarnymi, europosłowie podkreślili, że Witold Pilecki jest “przykładem heroicznego sprzeciwu wobec tyranii, prawdziwej miłości wobec ludzi i właściwej postawy w obliczu totalitarnego zniewolenia“.

źródła radioszczecin, materiały własne

Podobne artykuły
Historia

TYLKO U NAS! W USA będą obowiązkowe lekcje o Holocauście. Ani słowa o mordowanych Polakach i chrześcijanach.

W Senacie i Kongresie ważą się losy „Ustawy o edukacji nigdy więcej”. Młodzi Amerykanie będą uczyli się o Zagładzie. Zapisy nowego prawa pomijają jednak ważne elementy historii. W ujawnionym projekcie Ustawy mówi się o ważnej roli…
Zobacz więcej
Historia

Piotr Iwicki o 1 maja.

Zobacz więcej
Historia

Pochody pierwszomajowe w PRL. To było święto komunistów. Zobacz archiwalne zdjęcia

1 maja należał do najważniejszych świąt propagandowych realnego socjalizmu. Miasta i wsie przemierzały obowiązkowe pochody z hasłami na cześć partii, ideologii i bratniego Związku Sowieckiego. Międzynarodowe Święto Pracy 1 maja zostało…
Zobacz więcej