Zdrowie

Zmęczenie, ból głowy, dreszcze, łzawienie – rzadkie i mniej znane objawy COVID-19

koronawirus, Internet

Najbardziej charakterystyczne objawy COVID-19 to suchy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem, ale mogą też wystąpić problemy z układem pokarmowym, zaburzenia węchu i smaku czy , choć rzadko, zmęczenie, ból, głowy, dezorientacja, katar. Stwierdzono także u ok. 30% pacjentów objawy oczne, podobno do zapalenia spojówek, takie jak łzawienie, zaczerwienienie czy wydzielina.

Z badania chińskich naukowców, opublikowanego na łamach pisma „American Journal of Gastroenterology”, wynika, że blisko połowa pacjentów zarażonych koronawirusem skarży się głównie na objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak jadłowstręt (84 proc. badanych), biegunka (nieco ponad 29 proc.), wymioty (0,8 proc.) oraz ból brzucha (0,4 proc.). Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika z kolei, że 5% osób chorych ma nudności.

Osłabienie lub utrata węchu lub smaku były wcześniej wymieniane jako mniej typowe objawy infekcji SARS-CoV-2, jednak najnowsza analiza wykonana przez brytyjskich naukowców z King`s College w Londynie we współpracy z kolegami z Harvard Medical School wskazuje, iż mogą to być symptomy pozwalające z dużym prawdopodobieństwem ocenić, że ktoś ma COVID-19. Przeanalizowane przez badaczy dane wskazują bowiem, że aż 60 proc. osób, u których potwierdzono tę infekcję doświadczyła utraty węchu i smaku.

Rzadko występują w zarażonych : bóle i zawroty głowy (z badania opublikowanego na łamach tygodnika „Lancet” wynika, że tylko u około 8 proc. pacjentów), dreszcze ( wg WHO u 11% chorych) , bóle mięśni (u 14% pacjentów). Jednak jeśli mamy takie objawy to eksperci radzą izolację od innych osób, picie dużych ilości płynów, odpoczynek oraz kontakt z lekarzem.

Nie powinny nas natomiast niepokoić : zapchany nos czy wodnisty katar. Zgodnie z raportem WHO symptomy te dotyczą mniej niż 5 proc. chorych. W ogóle nie zaobserwowano, żeby chorzy kichali, Występowanie tych trzech objawów może raczej świadczyć o alergii lub zwykłym przeziębieniu. Również ból gardła bardzo rzadko towarzyszy COVID-19.

W niektórych przypadkach infekcji COVID-19 mogą towarzyszyć: złe samopoczucie, dezorientacja i bardzo silne zmęczenie. Jednak psychoterapeutka Ilene Cohen, ekspertka portalu Psychology Today, zwraca uwagę, że towarzyszące kwarantannie oraz izolacji: stres i lęki mogą także wywoływać podobne objawy. Dlatego nie powinny one wzbudzić naszej paniki.

Podobne artykuły
InformacjePolskaZdrowie

Mammobusy ruszyły w trasę po przerwie spowodowanej pandemią

Po przerwie spowodowanej pandemią w trasę ruszyły mammobusy. Kobiety znów mogą skorzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych – poinformował w piątek Fundusz. Badanie można również…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Ponad 300 nowych przypadków SARS-CoV-2. Nie żyje 12 zakażonych

309 nowych zakażeń koronawirusem odnotowuje w dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia. W związku z COVID-19 zmarło 12 kolejnych osób. Mamy 309 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (114)…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19Zdrowie

Przełomowe odkrycie! Pod koniec 2019 roku koronawirus był już w ściekach włoskich miast

Włoski instytut zdrowia poinformował o przełomowym odkryciu. Już w grudniu 2019 roku w wodach ściekowych w Mediolanie i Turynie znajdowały się ślady koronawirusa – czyli kilka miesięcy przed oficjalnym wybuchem epidemii we Włoszech. W obu…
Zobacz więcej