Anty-COVID 19Świat

Zobacz jak świat radzi sobie z koronawirusem

fot. Eduards Zelobovskis

Włosi boją się, czy wystarczy im maseczek, Francja otwiera szkoły, Unia Europejska finansuje respiratory, rząd Nowej Zelandii obniża sobie wynagrodzenia. 

Zacznijmy od kompromitacji Komisji Europejskiej, która poinformowała, że rozpoczęła się produkcja 150 pierwszych respiratorów opłacanych z unijnego budżetu. Zważywszy na czas reakcji, jak i zasięg tej pomocy, to kolejny dowód na to, że spokojnie Europa może się obejść bez brukselskiej biurokracji. 

Zupełnie inną drogą poszedł rząd Nowej Zelandii, który poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa i spadkiem aktywności gospodarki, politycy rządzącego gabinetu obniżą sobie pensje o 20 proc. Obniżka wynagrodzenia będzie obowiązywała przez kolejne 6 miesięcy. 

Tymczasem Francuzi przymierzają się do otwarcia szkół, przedszkoli i żłobków. W specjalnym wystąpieniu prezydent Emmanuel Macron zapowiedział otwarcie wymienionych placówek wstępnie 11 maja. Data może ulec przesunięciu, w zależności od rozwoju epidemii. 

Włosi natomiast obawiają się, czy przy odmrażaniu gospodarki wystarczy im środków ochronnych. Naukowcy z Politechniki w Turynie obliczyli, że miesięcznie będzie konieczne ok. miliard maseczek, 9 tys. m3 żelów dezynfekujących i prawie 0,5 mld par rękawiczek. To przekracza bieżące możliwości produkcji i importu. 

Tego problemu nie ma w Polsce. Od dziś w sieci sklepów Żabka można kupić maseczki w cenie 1,62 zł za sztukę w opakowania po 10 szt. Firma zrezygnowała z marży, jednak wprowadziła limit sprzedaży po 1 paczkę na osobą. To jedna z najniższych cen na rynku obecnie. 

Źródło: Twitter, interia.pl, rp.pl dorzeczy.pl  

Podobne artykuły
InformacjeŚwiat

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne. „Biada temu, kto poprosi o założenie maseczki”

W Mediolanie i Rzymie kwitnie życie nocne, podczas którego w tłumie młodzieży rzadkością są maseczki i zachowanie dystansu. Początek lipca, gdy poprawia się sytuacja epidemiologiczna, upływa pod znakiem obaw, jakie skutki przyniesie rozluźnienie…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

205 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarły cztery osoby

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym raporcie informuje o 205 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To jeden z najniższych dziennych bilansów w ostatnich tygodniach. W związku z COVID-19 zmarły kolejne 4 osoby. Łącznie liczba…
Zobacz więcej
InformacjeKulturaŚwiat

Nie żyje Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor i dyrygent miał 91 lat

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent – podały dziś włoskie media. Artysta znany był przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej, w tym do filmów “Misja”, “Nietykalni” czy “Dawno temu w Ameryce”.
Zobacz więcej