Anty-COVID 19Świat

Zobacz jak świat radzi sobie z koronawirusem

fot. Eduards Zelobovskis

Włosi boją się, czy wystarczy im maseczek, Francja otwiera szkoły, Unia Europejska finansuje respiratory, rząd Nowej Zelandii obniża sobie wynagrodzenia. 

Zacznijmy od kompromitacji Komisji Europejskiej, która poinformowała, że rozpoczęła się produkcja 150 pierwszych respiratorów opłacanych z unijnego budżetu. Zważywszy na czas reakcji, jak i zasięg tej pomocy, to kolejny dowód na to, że spokojnie Europa może się obejść bez brukselskiej biurokracji. 

Zupełnie inną drogą poszedł rząd Nowej Zelandii, który poinformował, że w związku z pandemią koronawirusa i spadkiem aktywności gospodarki, politycy rządzącego gabinetu obniżą sobie pensje o 20 proc. Obniżka wynagrodzenia będzie obowiązywała przez kolejne 6 miesięcy. 

Tymczasem Francuzi przymierzają się do otwarcia szkół, przedszkoli i żłobków. W specjalnym wystąpieniu prezydent Emmanuel Macron zapowiedział otwarcie wymienionych placówek wstępnie 11 maja. Data może ulec przesunięciu, w zależności od rozwoju epidemii. 

Włosi natomiast obawiają się, czy przy odmrażaniu gospodarki wystarczy im środków ochronnych. Naukowcy z Politechniki w Turynie obliczyli, że miesięcznie będzie konieczne ok. miliard maseczek, 9 tys. m3 żelów dezynfekujących i prawie 0,5 mld par rękawiczek. To przekracza bieżące możliwości produkcji i importu. 

Tego problemu nie ma w Polsce. Od dziś w sieci sklepów Żabka można kupić maseczki w cenie 1,62 zł za sztukę w opakowania po 10 szt. Firma zrezygnowała z marży, jednak wprowadziła limit sprzedaży po 1 paczkę na osobą. To jedna z najniższych cen na rynku obecnie. 

Źródło: Twitter, interia.pl, rp.pl dorzeczy.pl  

Podobne artykuły
Anty-COVID 19InformacjePolska

Zasłanianie nosa i ust. Będą nowe przepisy! Do tego większe kary dla podmiotów gospodarczych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zmian w prawie dotyczących obowiązku zasłaniania nosa i ust w sklepach czy środkach komunikacji. – Będzie to wprowadzone jako norma prawna – zapowiedział minister zdrowia. Rzecznik resortu dodał z…
Zobacz więcej
Anty-COVID 19InformacjePolska

Koronawirus w Polsce. 399 nowych przypadków, w tym 140 na Śląsku. Zmarło 9 kolejnych osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 399 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronwairusem, w tym 140 na Śląsku. Zmarło kolejnych 9 osób. W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1 607 osób, pod respiratorem – 73…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej