DuchowośćKościół

Życie wspólnotowe w czasie pandemii COVID-19 nie zamiera!

Intenet

Mimo zakazu zgromadzeń i zamkniętych kościołów, wierni radzą sobie jak mogą. Życie wspólnotowe w parafiach przeniosło się do Internetu. 

Gdyby zapytać, kto zyskał na zamknięciu świątyń, czy polepszyła się nasza relacja z Chrystusem, należałoby odpowiedzieć, że na pewno na razie zyskał Internet. Wspólnoty przy parafiach, przeniosły swoją aktywność do przestrzeni wirtualnej. 

Najpopularniejszymi aplikacjami w czasach zarazy stały się Skype i Zoom. Ta ostatnia umożliwia wirtualne konferencje w bardzo dobrej jakości nawet dla kilkuset osób jednocześnie. Podstawowa wersja programu jest gratis, za rozbudowaną trzeba zapłacić, ale nie są to duże koszty. 

W ten sposób sprawowane są wspólnotowe liturgie, a nawet Eucharystie. Członkowie wspólnot mają kontakt ze sobą i jest to bardzo ważne dla zachowania jedności i rytmu życia zgromadzenia. 

W zeszłym tygodniu odbyła się Eucharystia dla wspólnot z diecezji gliwickiej i opolskiej, sprawowana w Parafii św. Zygmunta w Warszawie. Na łączach było ok. 200 osób, którzy słuchali Słowa Bożego i przyjęli duchową komunię świętą wraz z prezbiterem. 

Pascha jednak, sprawowana zwykle w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną, będzie miała charakter wyłącznie realny. Będzie się ona odbywała we wspólnotach domowych i przygotują ją ojcowie rodzin wraz z małżonkami i dziećmi. Rozbudowaną liturgię słowa, śpiewy i modlitwę, zakończy wielkanocne śniadanie o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. 

Podobne artykuły
InformacjeKościółŚwiat

Papież apeluje o globalny rozejm

Papież Franciszek zapewnił o swojej bliskości ze wszystkimi dotkniętymi pandemią oraz tymi, którzy doświadczają jej skutków ekonomicznych i socjalnych. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie ponowił też apel o globalne zawieszenie…
Zobacz więcej
KościółPolska

W piątek rozpocznie się pierwsza sesja 4. Kongresu "Europa Christi - Mundus Christi"

Od 17 do 19 lipca w Wigrach odbędzie się pierwsza w tym roku sesja 4. Kongresu Ruchu “Europa Christi-Mundus Christi”. W tym roku, w kongresie będzie można uczestniczyć zdalnie, a relacja z niego będzie transmitowana w sieci na portalu…
Zobacz więcej
InformacjeKościółPolskaRozwój

Odnowią zabytkowe kapliczki

Samorząd Małopolski przeznaczył 500 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie renowacji przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 46 kapliczek, przydrożnych krzyży czy figur świętych usytuowanych w całym…
Zobacz więcej