DuchowośćKościół

Życie wspólnotowe w czasie pandemii COVID-19 nie zamiera!

Intenet

Mimo zakazu zgromadzeń i zamkniętych kościołów, wierni radzą sobie jak mogą. Życie wspólnotowe w parafiach przeniosło się do Internetu. 

Gdyby zapytać, kto zyskał na zamknięciu świątyń, czy polepszyła się nasza relacja z Chrystusem, należałoby odpowiedzieć, że na pewno na razie zyskał Internet. Wspólnoty przy parafiach, przeniosły swoją aktywność do przestrzeni wirtualnej. 

Najpopularniejszymi aplikacjami w czasach zarazy stały się Skype i Zoom. Ta ostatnia umożliwia wirtualne konferencje w bardzo dobrej jakości nawet dla kilkuset osób jednocześnie. Podstawowa wersja programu jest gratis, za rozbudowaną trzeba zapłacić, ale nie są to duże koszty. 

W ten sposób sprawowane są wspólnotowe liturgie, a nawet Eucharystie. Członkowie wspólnot mają kontakt ze sobą i jest to bardzo ważne dla zachowania jedności i rytmu życia zgromadzenia. 

W zeszłym tygodniu odbyła się Eucharystia dla wspólnot z diecezji gliwickiej i opolskiej, sprawowana w Parafii św. Zygmunta w Warszawie. Na łączach było ok. 200 osób, którzy słuchali Słowa Bożego i przyjęli duchową komunię świętą wraz z prezbiterem. 

Pascha jednak, sprawowana zwykle w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną, będzie miała charakter wyłącznie realny. Będzie się ona odbywała we wspólnotach domowych i przygotują ją ojcowie rodzin wraz z małżonkami i dziećmi. Rozbudowaną liturgię słowa, śpiewy i modlitwę, zakończy wielkanocne śniadanie o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. 

Podobne artykuły
InformacjeKościółPolska

Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko – warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych…
Zobacz więcej
InformacjeKościółŚwiat

Tydzień wolności religijnej w USA. "Tworzy się wrażenie, że religia jest źródłem konfliktu"

„Modlić się i działać dla wolności” – pod tym hasłem odbywa się do 29 czerwca w Stanach Zjednoczonych: „Tydzień wolności religijnej”. Arcybiskup Miami przypomina, że wolność religijna jest gwarancją wszelkich innych wolności. Pokój i…
Zobacz więcej
KościółŚwiat

Lider Black Lives Matter nawołuje do... niszczenia obrazów Jezusa. „Rażąca forma białej supremacji”

Liderzy ruchu Black Lives Matter nie tylko nie potępiają aktów wandalizmu, mających miejsca w USA, ale i je popierają. Wybijane szyby w sklepach, palone samochody i dewastowane pomniki amerykańskich bohaterów jednak nie wystarczą. Shaun King &#8211…
Zobacz więcej